Dzisiaj jest 19 czerwca 2019 r.
  Nr 3 (176) Marzec 2006
 Nr 3 (176) Marzec 2006  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Co słychać w Zespole Szkół nr 2
Męczennicy pelplińskiej jesieni
Spotkanie w sprawie ulicy Kościuszki
Od 30 lat wieś prosi o świetlicę
Równaj do najlepszych


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


„Cystersi na Pomorzu Wschodnim”
17 marca w sali kominkowej w Pelplinie odbyła się prezentacja albumu Bogusława Świtały „Cystersi na Pomorzu Wschodnim”. Zaproszonych gości powitał burmistrz gminy i miasta Pelplin Andrzej Stanuch.

„Jako gospodarz tego miasta mam zaszczyt i przyjemność powitać Państwa na prezentacji albumu Cystersi na Pomorzu Wschodnim. Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie. Dziękuję za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszą prezentację, która wpisuje się jednocześnie w obchodzone w tym roku 75-lecie nadania praw miejskich Pelplinowi.
Spotykamy się dziś w jednym z najstarszych budynków Pelplina, który w tamtych czasach pełnił funkcję szpitala dla ubogich.
Jeszcze kilka lat temu był to obiekt bardzo zaniedbany – rzec można było wyglądem przypominał ruderę.
Dziś wnętrze jego stanowi jedną z bardziej okazałych i reprezentacyjnych sal w mieście. Zawdzięczamy to proboszczowi parafii katedralnej, ks. prałatowi Tadeuszowi Brzezińskiemu, który podjął się nie tylko renowacji, ale gruntownego remontu i modernizacji nie tylko tego obiektu, lecz również m.in. kościoła Bożego Ciała oraz zabytkowego cmentarza przy kościółku.”
Zabierając głos Marek Biernacki, poseł na Sejm RP, pomysłodawca albumu powiedział: „Album, odtwarzając szlak cysterski, przypomina nam wspaniałą tradycję i kulturę Pomorza. Jest on dużym przeżyciem, bo pokazuje piękno naszej ziemi i tradycję cystersów”.
Zabierając głos współpomysłodawca wydania albumu, Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku przypomniał, iż współuczestnicząc w wydaniu tego albumu wypełnia swoją misję. Dodał, że sztuki Pomorza nie można właściwie zdefiniować nie pamiętając o tradycji cystersów.
Następnie głos zabrała Alicja Słyszewska, która wspólnie z Dariuszem Dekańskim swoim opracowaniem w niniejszym albumie dostarczyli niezbędnych informacji na temat cystersów. A. Słyszewska powiedziała: „Ta praca to pierwsza jaskółka, co trzeba i co chcemy zrobić. Pelplin zaistniał już na szlaku cysterskim i stał się właściwie centrum, które pobudza do działania wiele gmin cysterskich”.
Ksiądz Tomasz Mioduszewski, z-ca dyrektora Wydawnictwa „Apostolikum” i redaktor naczelny wydawcy albumu podziękował Wydawnictwu „Bernardinum”, burmistrzowi miasta i gminy Pelplin Andrzejowi Stanuchowi, staroście starogardzkiemu oraz marszałkowi Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego za pomoc i cierpliwość w związku z wydaniem albumu.
Bogusław Świtała, artysta fotografik, mistrz „malarz” i autor albumu, trochę onieśmielony powiedział: „Zdecydowałem się pokazać sztukę gotyku, którą przynieśli cystersi. Jest to przecież XIII wiek, a piękno jej fascynuje. Siedząc w pelplińskiej katedrze, najpiękniejszej jaką widziałem, piękno jej wchłaniałem powoli, ażeby nic z tego piękna nie uronić. Dobrze, że cystersi wędrując po całej Europie, nas nie ominęli”.
Obecny na prezentacji albumu J.E. Arcybiskup dr Edmund Piszcz, metropolita warmiński z sentymentem wrócił do lat spędzonych w cieniu tej pięknej katedry. Przytoczył przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”. Przypomniał też epizod z 1958 r., kiedy to ks. A. Lidtke oprowadzał po katedrze dziennikarza, który robił reportaż na jej temat. W pewnym momencie dziennikarz zapytał: „Jak to możliwe, ażeby w takim nieznanym miejscu powstała tak okazała i piękna budowla. Czym się kierowano?” Ksiądz A. Lidtke odpowiedział: „Trzeba zrozumieć średniowiecznego człowieka. Oni budowali na chwałę Bożą”.
Podsumowując prezentację albumu burmistrz Andrzej Stanuch zaprosił obecnych do rozmów kuluarowych oraz zapisywania się na listę chętnych do zakupienia albumu. Jednocześnie zachęcał do wpisywania się do pamiątkowej kroniki wydarzeń kulturalnych należącej do Gminnej Biblioteki w Pelplinie.


Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003