Dzisiaj jest 17 stycznia 2019 r.
  Nr 9 (146) Wrzesień 2003
 Nr 9 (146) Wrzesień 2003  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Kociewskie korzenie rodziny Klaassenów


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


DOŻYNKI PARAFIALNE ORAZ FESTYN WE WSI LIGNOWY SZLACHECKIE
MUSI WYSTARCZYĆ NA ROK


Parafia Lignowy Szlacheckie integruje mieszkańców dwóch gmin – Gniewa i Pelplina. Każdego roku na przełomie sierpnia i września rolnicy świętują po zebranych plonach. Tegoroczne zbiory (może nie tak wielkie jak planowane) zostały skrzętnie zebrane. Ze zbóż zostały zrobione przepiękne wieńce dożynkowe, a ze świeżej mąki upieczony chleb.
W dniu 31 sierpnia delegacje rolników wsi: Lignowy Szl., Szprudowo, Pomyje i Kursztyn przyniosły te symbole dożynkowe do Kościoła, by w obecności całej parafii zostały one poświęcone.
Punktualnie o godzinie 15 proboszcz parafii, ks. Zdzisław Styn powitał zebranych i otworzył festyn parafialny. Już po raz drugi z jego inicjatywy doszło do zorganizowania festynu dożynkowego.
Miły akcent wnieśli sponsorzy. Zadbali o słodką i grillową oprawę imprezy, a także ufundowali nagrody, które z pewnością przydadzą się podczas nauki szkolnej. I tu szczególne podziękowania dla państwa Gawrońskich, Plutowskich, Świlzkich, i Żuraw, a także dla Kółka Rolniczego z Lignów oraz dla wszystkich pań, które upiekły ciasto. Na słowa podziękowania zasłużyli również Karolina Orczyk i Tomasz Podepzki. Dopilnowali oni, aby każdy mógł zjeść ciepłą kiełbaskę. Podziękowania należą się wielu jeszcze innym osobom, które przyczyniły się do tak efektywnego przeprowadzenia festynu. Uczestników imprezy zaszczycił swoją obecnością starosta tczewski, Marek Modrzejewski.
Festyn zakończył się o przyzwoitej porze zabawą taneczną dla dzieci i młodzieży, tak by każdy mógł wypocząć przed rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym i tygodniem pracy.

Autor: Krystyna MalinowskaPelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003