Dzisiaj jest 26 maja 2019 r.
  Nr 9 (170) Wrzesień 2005
 Nr 9 (170) Wrzesień 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Kociewskie potrawy w finale
Dożynki w Kulicach
Odszedł naczelnik Roman Kosiecki
Szaradziarskie zmagania
Tym, co życie oddali za Polskę


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Cześć Waszej Pamięci


Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych składa inicjatorom i realizatorom uznanie i serdeczne podziękowanie za trud związany z budową POMNIKA BOHATERÓW ZIEMI PELPLIŃSKIEJ Z LAT 1939-1945.
Wyrazy głębokiego szacunku kierujemy do J.E. ks. biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi i księdza proboszcza kanonika Tadeusza Brzezińskiego za poświęcenie pomnika i tym samym przekazanie go społeczeństwu.
Pomnik ten jest dowodem na to, że pamięć poległych i pomordowanych była, jest i zawsze będzie żywa wśród mieszkańców Pomorza.
Pelplin jako stolica biskupia miał najwięcej pomników wybitnych postaci do 1939 roku. Niestety, hitlerowcy obeszli się z nimi równie okrutnie jak z ludźmi, którym dziś oddajemy hołd.
Ze wszystkich pelplińskich pomników ostał się tylko ten jeden – monumentalny krzyż, pod którym dziś się zebraliśmy, aby godnie i z należytym szacunkiem uhonorować naszych bliskich. Wszyscy byli naszymi znajomymi, wielu kolegami. Zapamiętajmy więc, proszę, że bez ofiary Ich krwi i życia, które złożyli na ołtarzu Ojczyzny, życie w Europie nie byłoby możliwe w pokoju i wzajemnym poszanowaniu!

Cześć Waszej Pamięci

Jerzy Henryk Demski


Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003