Dzisiaj jest 17 stycznia 2019 r.
  Nr 9 (146) Wrzesień 2003
 Nr 9 (146) Wrzesień 2003  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Kociewskie korzenie rodziny Klaassenów


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


II Festiwal Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Miłość ponad wszystko”


8 czerwca 2002 roku o godzinie 15.00 rozpoczął się II Festiwal Kultury Chrześcijańskiej na Górze Jana Pawła II. Organizatorem Festiwalu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pelplinie oraz Kuria Diecezjalna Pelplińska.
Festiwal zainaugurował występ Chóru „Biedronki” z Tczewa, a następnie wystąpił zespół „Jedno Niebo” ze Starogardu Gdańskiego. Następnie przyszła kolej na występy zespołów folklorystycznych. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” z Kwidzyna, który istnieje już 40 lat. Głównym atutem, oprócz wspaniałego śpiewu, są cudownie wykonane stroje członków zespołu, a także tańce. Zespół wykonał m.in. polkę, kujawiaka, osę i krakowiaka. Jako drugi zespół folklorystyczny wystąpiły nasze pelplińskie „Modraki”, które tym razem oprócz utworów śpiewanych po kociewsku wykonały także piosenki w języku esperanto.
Kolejnym zespołem, który wystąpił na Górze Jana Pawła II był Zespół „Bez Nazwy” działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pelplinie, grający muzykę rockową i rozrywkową.
Wreszcie, około godziny 19.15, nastąpił kulminacyjny punkt wieczoru. Na scenę kroczyła gwiazda tegorocznego Festiwalu Wolna Grupa Bukowina. Zespól ten zadebiutował w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie otrzymali główną nagrodę i od tego czasu mają nadal wielką rzeszę swoich wielbicieli, co można było zauważyć nawet w tak małym mieście, jakim jest Pelplin.
Później publiczność zgromadzoną na Górze bawił zespół „Mada am” z Pelplina oraz starogardzki zespół „City Noise”.
Druga część Festiwalu, której rozpoczęcie planowane było na godzinę 23.00 na Placu przed Katedrą, z powodu złych warunków atmosferycznych, odbyła się w Bazylice Katedralnej i to z blisko godzinnym opóźnieniem. Nocny Koncert Chórów otworzył Chór „Bel Canto” z Sierakowic, następnie wystąpił Chór „Astry” z Chojnic, a na zakończenie zaprezentował się Chór „Sensus Musicus” z Gdańska.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003