Dzisiaj jest 17 stycznia 2019 r.
  Nr 7 (168) Lipiec 2005
 Nr 7 (168) Lipiec 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Jubileusz 125-lecia „Jedynki”
Żegnaj, szkoło
Nowy pawilon wizytówką firmy
Wypoczywali koloniści
Poświęcenie krzyża i letni piknik


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


W Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie
Wypoczywali koloniści


W dniach od 4 do 11 lipca w Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie odbyły się kolonie dla dzieci z gminy i miasta Pelplin. W wypoczynku letnim uczestniczyło 80 osób, chociaż zdarzały się dni, że liczba kolonistów przekraczała 100 osób. Przed wakacjami zapoznano się z sytuacją rodzinną każdego dziecka.
W ramach wypoczynku dzieci wyjechały na wycieczkę do Sopotu, gdzie pływały statkiem po morzu. Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z Morzem Bałtyckim. Spacerowały na molo, na głównym deptaku miasta i kąpały się w morzu. Wiele przeżyć wzbudził spacer ulicą Długą i zabytki Gdańska. Dzieci wróciły pełne wrażeń, choć bardzo zmęczone.
Pobyt na koloniach to radość z obcowania z przyrodą i poznawania najciekawszych miejsc w Pelplinie. Niezapomniane chwile spędzili uczestnicy letniego wypoczynku podczas zabaw w szkole. Odbyły się liczne konkursy piosenki, tańca, rozgrywki sportowe. Każdego dnia wszyscy uczestnicy czekali na dyskoteki. Czas był w pełni zagospodarowany. Dzięki ogromnemu wkładowi pracy wychowawców dzieci mogły kształcić swoje zdolności manualne robiąc z gipsu odlewy przeróżnych obrazów, wykonując prace plastyczne. W tym roku dzieci integrowały się w czasie wieczornych dyskusji z opiekunami, kiedy opowiadały o swoich przeżyciach dnia codziennego. Przez ten krótki czas wychowawcy próbowali uświadomić dzieciom możliwości dokonywania wyborów w ich własnym życiu. Na zakończenie odbyło się spotkanie z władzami gminy i miasta Pelplin, dyrekcją szkoły i kierownik GOPS. Przy uroczystym śniadaniu burmistrz Andrzej Stanuch oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie wręczyli dzieciom upominki. Koloniści obdarowali gości własnoręcznie wykonanymi odlewami gipsowymi. Zakończenie akcji letniej nastąpi we wrześniu, ponieważ dzieci przyjadą na weekend do Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie, gdzie od wielu lat spędzają swoje letnie, a czasem zimowe ferie. Na te chwile dzieci zawsze czekają z utęsknieniem. W naszym środowisku nie brakuje ludzi, którzy rozumieją, że można dzieciom dać radość i za to wszyscy uczestnicy kolonii bardzo dziękują.
Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Andrzejowi Stanuchowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej w Pelplinie Adamowi Kaszowiczowi, sekretarz Jolancie Ligmanowskiej, kierownik GOPS Marii Pańczyk, Mirosławie Okupskiej – przewodniczącej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jak i pozostałym członkom ww. komisji, dyrektorowi Józefowi Wasiukowi, wychowawcom i wolontariuszom. Dziękujemy również wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby te wakacje były niezapomniane: Krystynie Meske za pomoc medyczną, Bogdanowi German, Eugeniuszowi Badziąg, Leszkowi Meler, Stanisławowi Rąbała, Barbarze i Józefowi Dziel, państwu Bresa. Dzięki tym osobom i środkom finansowym, które przeznaczyła Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dzieci mogą od kilku lat spędzać niezapomniane wakacje nie ponosząc żadnych opłat.
Na początku kolonii jest radość, a gdy przychodzi czas wyjazdu robi się smutno. To najtrudniejsze chwile.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003