Dzisiaj jest 22 września 2020 r.
  Nr 6 (167) Czerwiec 2005
 Nr 6 (167) Czerwiec 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Wędkarze dzieciom
Z ŻYCIA ZKiW w RUDNIE
Foto – wspomnienie
Bawili się na festynie
Rywalizacja zaprzyjaźnionych gmin


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Pelplin-Gniew
Rywalizacja zaprzyjaźnionych gmin


11 czerwca na stadionie miejskim w Pelplinie odbyły się zmagania gmin Pelplin-Gniew. W turnieju brali udział przedstawiciele obu zaprzyjaźnionych gmin. Konkurencje przygotowane i przeprowadzone przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Pelplinie, który był jednocześnie organizatorem imprezy, pozwoliły wykazać się zawodnikom w każdej kategorii wiekowej: od maluchów – reprezentantów przedszkoli, dzieci ze szkół podstawowych, aż po młodzież gimnazjalną. Konkurencji nie zabrakło również dla starszych. Rutynę i sprawność wykazali strażacy, siłę sołtysi, wolę walki panie z Kół Gospodyń Wiejskich, wytrzymałość zawodnicy biorący udział w wyścigu kolarskim, aż do sprytu i opanowania burmistrzów i sekretarzy.
Turniej wygrał Pelplin wynikiem 19:10.
Konkurencje przedstawiały się następująco:
przedszkola:
- wieża Babel – należało ułożyć jak najwyższą wieżę z klocków,
- na jagody – dzieci na czas przenosiły ponumerowane piłeczki do szklanych pojemników,
- taczki – sztafeta,
- autodrom – slalom.
Wszystkie konkurencje wygrały dzieci z Przedszkola nr 2, które reprezentowało Pelplin.
szkoły podstawowe:
- rzut do tarczy,
- zapasy,
- gadka kociewska,
- karaoke.
W tej kategorii zdecydowanie zwyciężył Gniew. Pelplin zdobył jedynie 1 punkt w gadce kociewskiej. Należy tu przypomnieć jak zaciekle walczył o punkt dla Pelplina mały zapaśnik, który stanął w szranki z kolegą o wiele wyższym i cięższym. Wbrew oczekiwaniom publiczności zwyciężył swoją walkę, ale – niestety – przegrana kolegów nie pozwoliła zdobyć punktu.
gimnazja:
- test pilota,
- bieg na czas odbijając piłeczkę pingpongową.
Tu Gniew okazał się sprawniejszy i zdobył kolejne punkty.
sołtysi:
- toczenie koła w „wygódkę”,
- rzut snopkiem,
- wyciskanie sztangi,
- dźwiganie ciężarów.
W tej konkurencji sołtysi z gminy Pelplin wywalczyli 3 punkty, Gniew 1 punkt.
KGW:
- ale jaja,
- wszystkie rybki,
- zapasy na „rękę”.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Międzyłęża, które reprezentowało gminę Pelplin zdecydowanie wygrały konkurencje, poza jedną. W konkurencji „ale jaja” do zwycięstwa zabrakło dosłownie jednego jajka, a polegała ona na przerzuceniu jajek na odległość ok. 10 m, poprzez panią stojącą pośrodku wyznaczonej odległości i pośredniczącą w podawaniu jajek. Jajka tłukły się wszędzie nie oszczędzając zawodniczek (jedno rozbiło się na głowie uczestniczki konkurencji, a potem wraz z kroplami deszczu utworzyło wspaniałą maseczkę). Konkurencja ta rozbawiła publiczność do łez. Pomimo ulewnego deszczu widownia nie przestawała dopingować swoich reprezentantek.
konkurencje samorządowców:
- wielkie porządki – przenoszenie piłeczek w rękawicach bokserskich,
- kisiel w durszlaku,
- strzelanie,
- rzut kaloszem.
Po raz pierwszy remis 2:2. Burmistrz Pelplina sprawnie i szybko poradził sobie ze swoją konkurencją, tj. przenoszeniem piłeczek pingpongowych w rękawicach bokserskich do wyznaczonego pojemnika na mecie. Pani sekretarz z Pelplina, przenosząc kisiel w durszlaku, również pokonała swojego rywala. Trochę gorzej poszło w strzelaniu i rzucie kaloszem. Tu prym wiódł Gniew.
strażacy:
- toczenie koła slalomem,
- ale się narąbałem,
- bieg z wiadrem wody po ruchomej kładce,
- piłka kierowana strumieniem wody.
Strażacy z Pelplina nie odpuścili żadnej konkurencji kolegom z sąsiedniej gminy. Wygrywając zdobyli kolejne cenne punkty.
Konkurencje podstawowe: mecz piłki nożnej, wyścig kolarski – zwycięstwo Pelplina. Tenis stołowy – zwycięstwo Gniewa.

Turniej zakończył się ok. godz. 21 po zaciętej, sportowej walce obu gmin. Puchar dla Pelplina – gminy zwycięskiej, wręczył na ręce burmistrza Andrzeja Stanucha starosta tczewski Marek Modrzejewski. Nagrodę dla burmistrza, który zwyciężył w konkurencji „wielkie porządki”, a był nim również burmistrz Pelplina, ufundował radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kulas. Starosta obdarował pucharem zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich z Międzyłęża, gm. Pelplin.
Zmęczone zmaganiami, przemoczone deszczem, ale w doskonałych humorach, drużyny pożegnały się, aby spotkać się za rok na następnym turnieju, tym razem w Gniewie.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003