Dzisiaj jest 25 lutego 2020 r.
  Nr 4 (165) Kwiecień 2005
 Nr 4 (165) Kwiecień 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Wspomnienie o Janie Pawle II
Pierwszy dzień wiosny
Pożegnanie Ojca Świętego w ZKiW Rudno
„Augustowskie noce” na pelplińskiej scenie
Pelpliniacy z Papieżem


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Odzyskać należne miejsce w terenie
Rozmowa z Janem Krajnikiem, prezesem Miejsko-Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego

- Od kiedy przewodzi Pan pelplińskim ludowcom?
- Na prezesa Zarządu Gminnego PSL zostałem wybrany w lipcu 2003 r. Jako rolnik dobrze znam problemy wsi i jej mieszkańców. Nas na szczeblu gminnym nie interesuje wielka polityka. W swych działaniach staramy się, by PSL - partia z chłopskim rodowodem odzyskała należne jej miejsce w terenie. Nie boję się rozwiązywać trudnych problemów. Nigdy nie stroniłem od pracy społecznej. Również i obecnie, jako radny Rady Miejskiej w Pelplinie i sołtys wsi Rajkowy, staram się pomagać przezwyciężać problemy i sprawy nie tylko dotyczące rolnictwa.
- Jaka jest PSL na naszym terenie?
- Członkowie PSL w Pelplinie to w większości rolnicy. Mieszkańcy Pomyj, Rajków, Międzyłęża, Wielkiego Garca, Janiszewka, Małych Walichnów oraz osoby zamieszkałe w Pelplinie. Do naszej partii należy m.in. burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch, inspektor ds. rolnych i ochrony środowiska w gminie, Maria Daszkiewicz. Znani działacze społeczni w gminie to: Czesław Walkusz, Jan Żuraw, Jacek Hinz. Stąd wywodzi się prezes Zarządu Powiatowego PSL, Andrzej Flisik.
Spotykamy się raz w miesiącu w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pelplinie. Na zebraniach omawiana jest aktualna sytuacja polityczna w Polsce, tematy rolnicze i problemy społeczności lokalnej. Nasi członkowie aktywnie działają w samorządach lokalnych, ponieważ tylko w ten sposób możemy bezpośrednio wpływać na sposób zarządzania gminą i przyczyniać się do poprawy życia jej mieszkańców.
- Czy duże jest zainteresowanie Polskim Stronnictwem Ludowym wśród młodych ludzi?
- Staramy się dotrzeć do ludzi młodych mieszkających na wsi. Są oni członkami i sympatykami naszej partii. Przy Zarządzie Głównym PSL w Gdańsku istnieje Forum Młodych Ludowców. Z kół forum działających w województwie pomorskim bardzo prężne jest koło w Tczewie, które wydaje własną gazetę.
- W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem mieszkańców Pelplina cieszył się festyn zorganizowany z okazji „Zielonych Świątek”. Czy i w tym roku odbędzie się święto ludowe w naszym mieście?
- Ubiegłoroczny festyn, który odbył się na osiedlu Pólko, zorganizowany został przez Zarząd Powiatowy PSL w Tczewie i Zarząd Miejsko-Gminny w Pelplinie. W tym roku „Zielone Świątki” zorganizujemy na targowisku miejskim w Pelplinie 14 maja. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek. Odbędą się konkursy, loteria fantowa, a także zabawa taneczna. Wystąpi orkiestra dęta z Gniewa, a na stoiskach zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego. Mamy nadzieję, że mieszkańcy miasta i gminy Pelplin chętnie będą uczestniczyli w naszym święcie.
- Dziękuję za rozmowę.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003