Dzisiaj jest 10 sierpnia 2020 r.
  Nr 4 (165) Kwiecień 2005
 Nr 4 (165) Kwiecień 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Chrystus dni następnych
Homo Popularis 2004 dla strażaka z Pelplina
„Augustowskie noce” na pelplińskiej scenie
Pelpliniacy z Papieżem
Wspomnienie o Janie Pawle II


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Pelpliniacy z Papieżem


Wiadomość z krańca Europy
O godz. 21.52 mój telefon komórkowy zasygnalizował mi, że otrzymałem SMS. Był to SMS z Irlandii o treści: „Nie mogę uwierzyć, że nie ma już najwspanialszego człowieka na ziemi, jakim był Ojciec Święty. Już nigdy nic nie będzie takie samo. Przeżywamy to bardzo... Asia”. Chwilę nasłuchiwałem – dzwony w katedrze nie biją, więc może to pomyłka. Włączam telewizor i też nic. O 22.00 na drugim programie jest Panorama, więc czekam. Osiem minut biegnie bardzo powoli. Jest Panorama, są wiadomości, przerwa w nadawaniu i smutny głos oznajmia: „Dziś, 2 kwietnia 2005, o godz. 21.37 zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II...”

Nikomu się nie śniło
Nie tylko mieszkańcom Pelplina, ale i Polakom nawet się nie śniło, że papieżem może zostać Polak. Dlatego dla całego świata było to wielkie zaskoczenie, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadł Polak, Karol Wojtyła jako Papież Jan Paweł II. Polaków rozpierała duma, a świat coraz bardziej podziwiał nowego Papieża. Zaczęły się pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny. Każde miasto chciało gościć Papieża-Polaka. Mieszkańcy Pelplina jeździli na spotkania z Papieżem albo śledzili Jego pielgrzymki w telewizji. Kuria Diecezjalna w Pelplinie starała się, aby Papież przyjął zaproszenie przyjazdu do Pelplina.

Marzenia stały się rzeczywistością
W 1992 roku ordynariuszem nowo powstałej diecezji pelplińskiej został bp J. B. Szlaga. Autorytet nowego biskupa i usilne Jego starania zaowocowały tym, iż coraz śmielej mówiło się w drugiej połowie lat 90., iż jest możliwa wizyta Papieża w Pelplinie. W 1998 roku było już pewne, że w czasie pielgrzymki w 1999 roku Papież Jan Paweł II odwiedzi Pelplin.

Przygotowania i obawa
Wiosną 1998 roku rozpoczęły się przygotowania do wizyty Papieża w Pelplinie. Pod kierownictwem ówczesnego burmistrza Andrzeja Stanucha powstał sztab, w skład którego weszli włodarze Pelplina, przedstawiciele Kurii, kolei, drogowców, policji i mediów. W tym czasie pierwszy raz podano liczbę pielgrzymów, którzy mogą przybyć na spotkanie z Papieżem. Szacowano, że Pelplin w dniu wizyty papieskiej odwiedzi od 200.000 do 250.000 pielgrzymów. Jak taki mały Pelplin poradzi sobie z taką masą ludzi? W jednym dniu trzeba ich dowieźć i odwieźć. PKP w tym czasie mogły w ciągu godziny przewieźć około 15.000 pasażerów. Potrzebne były potężne parkingi, gdyż spodziewano się 2.000 autokarów i mnóstwa samochodów. Pielgrzymom trzeba było zapewnić bezpieczeństwo. Nad ich zdrowiem miała czuwać 760-osobowa ekipa służby zdrowia. Tę masę ludzi trzeba jakoś zorganizować. Problemów pojawiło się sporo a wynikały ciągle nowe.

Gdzie msza św.
W 1998 roku powołany sztab wraz z przedstawicielami Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej zaczął poszukiwać miejsca, w którym mogłaby się odbyć msza św. odprawiona przez Ojca Świętego i które pomieściłoby około 250.000 pielgrzymów. Po długich dyskusjach padło na Biskupią Górę. 92,2-metrowe wzniesienie zapewniało dobrą widoczność ołtarza a na przylegających polach z powodzeniem mogła się pomieścić przewidywana liczba pielgrzymów.

Priorytet – wizyta Ojca Świętego w Pelplinie
W październiku 1998 roku w wyborach samorządowych zostaje wybrana nowa Rada Miejska. Rada Miejska wybiera nowego burmistrza, którym zostaje Wojciech Wanke. Priorytetem działań nowych władz samorządowych w najbliższym czasie jest kontynuacja przygotowań do wizyty Papieża w Pelplinie, które zostały rozpoczęte przez ustępującą radę i burmistrza Andrzeja Stanucha.

Ojciec Alberto Tucci w Pelplinie
Jezuita, ojciec Alberto Tucci był odpowiedzialny za bezpieczeństwo Ojca Świętego, dlatego zawsze wizytował miejsca ewentualnych spotkań Papieża z wiernymi. W Pelplinie towarzyszył mu dr Alberto Gasbarri, a także grupa rządowa, której przewodził Wiesław Walendziak – ówczesny minister, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz przedstawiciele Episkopatu Polski na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Józefem Kowalczykiem. Cała delegacja liczyła 25 osób. Ojciec Tucci po odwiedzeniu katedry, Biskupiej Góry, miejsca lądowiska i rezydencji Biskupa Diecezjalnego bardzo wysoko ocenił stan przygotowań do papieskiej wizyty w Pelplinie.

Historyczne spotkanie opłatkowe
19 grudnia 1998 roku przy stole z opłatkiem spotkali się przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie nowo powstałych powiatów, przedstawiciele sejmiku samorządowego, posłowie AWS ziemi gdańskiej. Gospodarzem spotkania był biskup pelpliński J. B. Szlaga. Honorowym gościem był marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński. Burmistrz GiM Pelplin Wojciech Wanke wykorzystał sytuację, iż tak szacowne i kompetentne grono zebrało się w jednym miejscu i zaapelował o pomoc w przygotowaniu wizyty Papieża Jana Pawła II w Pelplinie.

Dzieci Ojcu Świętemu
13 lutego 1999 roku w sali kinowej „Wierzyca” odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej pod hasłem „Dzieci Ojcu Świętemu” zorganizowany przez Radio „Głos”, Wydawnictwo „Bernardinum” i MGOKSiR w Pelplinie. Koncert dedykowany był Papieżowi Janowi Pawłowi II, który w dniu 6 czerwca 1999 roku miał odwiedzić nasze miasto i diecezję. W przygotowaniu tak ważnego wydarzenia dzieci też miały swój udział. Konkurs prowadziła Beata Owsiak. Wystąpiło w nim 68 dzieci.

Plakaty z papieżem
W marcu 1999 roku drukarnię Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum” opuściła pierwsza partia plakatów przygotowanych z okazji wizyty Papieża Jana Pawła II w stolicy naszej diecezji. Afisze wydane były w następujących formatach: 21x29 cm, 41x29 cm oraz 41x62 cm. Dodatkowo można było je nabyć w postaci kart pocztowych. Trzy spośród czterech przygotowanych wzorów plakatów przedstawiały postać Ojca Świętego w sąsiedztwie pelplińskiej katedry. Na jednym sylwetka Papieża umieszczona została na tle mapy diecezji pelplińskiej. Na każdym z czterech afiszy widniały skierowane do dostojnego gościa słowa: „Witamy w Pelplinie”. Umieszczona została także data 6 czerwca.

Wygrać walkę z czasem
W kwietniu 1999 roku w Pelplinie odliczano już dni do wizyty Ojca Świętego, a w mieście trwały remonty, szczególnie na ul. Sambora. Brakowało pieniędzy, ale sprawą ambicji mieszkańców i władz samorządowych stało się przyjęcie Dostojnego Gościa i przyjeżdżających na spotkanie z nim rzesz pielgrzymów z Kaszub i Kociewia, w mieście zadbanym, uporządkowanym i czystym. Bardzo ważnym elementem porządków generalnych w mieście stało się odnowienie elewacji budynków wzdłuż tzw. trasy papieskiej (ul. Starogardzka i Szpitalna), a także przy głównych ciągach miejskich, którymi poruszali się pielgrzymi w dniu 6 czerwca (ul. Mickiewicza, Mestwina, Kościuszki, Sambora). Temu celowi służyło spotkanie władz samorządowych z właścicielami nieruchomości. Zaprezentowano na nim uchwalę Rady Miejskiej w Pelplinie, przewidującą m.in. obniżenie na okres 3 lat podatku od nieruchomości o 50% za budynek mieszkalny lub jego część, jeżeli właściciel odnowi elewację. Ponadto w ofercie dla chętnych do podjęcia prac remontowych przewidziano: zwolnienie z opłat za zajęcie jezdni na czas robót, bezpłatny nadzór techniczno-budowlany, bezpłatne udostępnienie projektu kolorystycznego budynku, zatwierdzonego przez konserwatora zabytków w przypadku obiektów stanowiących wartość zabytkową, otrzymanie po cenach preferencyjnych farb elewacyjnych z firmy „Matres-REVCO” z Morzeszczyna. Ta oferta władz Pelplina pozwalała na obniżenie o około 25-30% kosztów przeprowadzonych remontów. Propozycja kolorystyczna ciągów pieszych Pelplina została przygotowana przez firmę znanego tczewskiego plastyka p. Stefana Kukowskiego. W kwietniu Rada Miejska podjęła kolejną uchwałę, która obniżała podatek od nieruchomości o 10% dla przedsiębiorców i handlowców prowadzących działalność gospodarczą, którzy podejmą się prac elewacyjnych na swoich obiektach. Dzięki dużemu zaangażowaniu społeczeństwa gminy Pelplin, środków finansowych państwa, władz wojewódzkich, miast i gmin diecezji pelplińskiej, wyścig z czasem został wygrany.

O jeden most więcej
Aby usprawnić dojście tak dużej liczby pielgrzymów do miejsca celebry, trzeba było wytyczyć najdogodniejsze dojście. Z dworca PKP najprościej by było tzw. małą obwodnicą, ale na Wierzycy za cmentarzem potrzebny był most. Tak, dzięki wizycie Ojca Świętego i współpracy: Lasów Państwowych, Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej, samorządu lokalnego i powiatowego, Urzędu Pracy oraz wojska, powstał nowy most na Wierzycy. Most zbudowano w zawrotnym tempie. Od momentu wycięcia drzew do ukończenia mostu minęły trzy tygodnie. Budowniczowie mostu – 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy i tczewski batalion saperów, postawili go wciągu 7 dni, a jest on dość okazały, bo ma 35 metrów długości i 9,4 metra szerokości. Ludzie z podziwem przyglądali się jego budowie. 3 maja most został oddany do użytku. Przez 30 lat nie można było zrealizować tego, co powstało w ciągu 7 dni. Przez tzw. most papieski prowadzi najkrótsza droga z Pólka oraz osiedla Leśne I i II na dworzec PKP i do Zespołu Szkół nr 1.

Najwyższy krzyż na Pomorzu
Na Biskupiej Górze (dziś Górze Jana Pawła II) wzniesionej 92,2 m nad poziomem morza stanął 33-metrowy krzyż. Jest to zapewne najwyższy krzyż na Pomorzu. Pod nim właśnie Najwyższy Pasterz Kościoła, Ojciec Święty Jan Paweł II w niedzielę, 6 czerwca 1999 roku odprawił mszę św., wygłosił słowo Boże i odmówił modlitwę Anioł Pański. 3 maja tłum mieszkańców Pelplina zebrał się pod krzyżem, aby uczestniczyć w jego poświęceniu. Autorami koncepcji krzyża są architekci Anita i Marek Gawdzikowie, którzy chcieli, aby zawierał on w sobie współczesną myśl architektoniczną, był wykonany z materiałów używanych w budownictwie polskim i akcentował epokę, w której żyje i apostołuje Papież-Polak. Konstrukcję stalowego krzyża, częściowo obłożonego nierdzewną stalową blachą, opracowali inżynierowie Daniela i Marek Stachurowie. Wykonanie krzyża wzięła na siebie i ofiarnie sponsorowała starogardzka firma „Pakmet” Janusza Paturalskiego. Oświetlenie krzyża zaprojektowała Pracownia Usługowa „Elektryk” Marcina Burzyńskiego, zainstalował je Zakład Elektryczny inż. Mirosława Nimberga. Wszystkie prace geodezyjne przy wznoszeniu krzyża wykonał Zbigniew Drąg. Krzyż zakotwiczony na stałe na pomorskiej i pelplińskiej ziemi zawsze świeci: w dzień – w słońcu, a nocą od wewnętrznego światła. W jego lustrzanej tafli przegląda się pelpliński krajobraz: pola, drzewa, domy i katedra, a także twarze ludzi stojących pod krzyżem, gdzie łatwiej wgląda się w swoją duszę i potrząsa sumieniem. Dlatego też wieczorem, 2 kwietnia 2005 roku, wierni nie tylko z Pelplina, ale i z odległych okolic spontanicznie ze zniczem w ręku udali się pod krzyż, aby wyrazić swój smutek, rozpacz i żal oraz pomodlić się za Ojca Świętego w dniu jego śmierci.

Ołtarz papieski w Pelplinie
Sieć to narzędzie, które niewiele zmieniło się od dwóch tysięcy lat, jednak nabrało nowego. Co może być lepszym symbolem dla Pomorza, jak nie sieć właśnie. „Aby nadać kompozycji rodzajowy charakter, korespondujący z naturalnym otoczeniem, postanowiłem, by sieci unoszone były przez duże ptaki, np. łabędzie lub dzikie gęsi. Rozpostarte nad stołem ołtarzowym, utworzą kaplicę, stanowiącą centrum ołtarza. Na ścianach i na sklepieniu kaplicy, utworzonych z oczek sieci, pojawią się witraże. Tematem malowideł będą wszyscy święci polscy, a więc ludzie, którzy pojmani zostali w sieć łaski Pana Jezusa. Elementem skupiającym uwagę na miejscu, w którym ma się dokonać Najświętsza Ofiara, jest koło, które łatwo w tym zestawieniu kojarzy się ze słońcem. Sam stół ołtarzowy przypomina naczynie ofiarne unoszone w dłoniach kapłana ku górze. Ambona – to otwarta księga z luźnymi kartkami z przeźroczystego materiału, tak aby blask nieba przenikał je i spadał na ziemię w formie kropli bursztynu. W dół od ołtarza, po obydwu stronach schodów, spływać będzie woda. Krzyż procesyjny wykonany będzie ze stali nierdzewnej i bursztynu. Bryłki bursztynu ujęte w kolczaste koszyczki występują na krzyżu w miejscach, gdzie przybito Jezusa gwoździami. Krzyż będzie polerowany, jednak jego faktura przypomina łagodne, wodne fale. Na takiej powierzchni rozpięta będzie bursztynowa pasyjka. Poniżej, na drzewcu krzyża, znowu bryłki bursztynu, jednak w formie kropli. Podpórka pod mszał ma formę otwartej księgi, pomiędzy karty której poukładano klejnoty z bursztynu. Te małe klejnociki oglądane z bliska okażą się znakami „alfabetu” kaszubskiego. Jednym z bardzo istotnych składowych ołtarza jest tron papieski. Tuż za oparciem znajdować się będą dwa krzyżyki z 24-karatowego złota, na których umieścimy najbardziej znaczące dla Pomorza daty: 997 – data pielgrzymki św. Wojciecha i 1999 – rok pielgrzymki Jana Pawła II. Na zaplecku herb papieski przyozdobiony haftami regionalnymi wykonanymi białą nitką”. Taką wizję ołtarza przedstawił jego twórca, Jarosław Wójcik. Ołtarz sfinansowała gmina Stężyca i po wizycie Ojca Świętego zabrała go do siebie. Szkoda, że nie podjęto negocjacji, aby ołtarz pozostał tam, gdzie był używany i gdzie jest jego miejsce.

Koszt wizyty Ojca Świętego
Wielu ludzi pytało w tym czasie, ile wizyta Ojca Świętego będzie kosztować? Budżet gminy i miasta Pelplin samodzielnie nie byłby w stanie udźwignąć kosztów tej wizyty. Na konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej zwołanej w związku z wizytą Papieża w Pelplinie, burmistrz Wojciech Wanke podał konkretne kwoty, które zostały przeznaczone na przygotowanie wizyty Tysiąclecia. Kwota wydatkowana na przygotowanie miasta do wizyty Ojca Świętego to 5,5 mln PLN z tym, że 4,1 mln PLN to środki pozyskane spoza budżetu gminy, np.: starosta tczewski Marek Modrzejewski wyasygnował na ten cel 600 tys. zł, marszałek Sejmiku Pomorskiego 1,8 mln zł, Starogard Gdański 60 tys. zł, Tczew 50 tys. zł. Razem pozostałe samorządy gmin diecezji pelplińskiej wsparły Pelplin kwotą 71,5 tys. zł. Z pelplińskiego budżetu gminy na ten cel przeznaczyliśmy 450 tys. zł, które i tak były planowane na inwestycje. Wszystkie inwestycje poczynione w związku z wizytą Ojca Świętego podniosły estetykę i funkcjonalność naszego miasta, jak: nowe drogi, chodniki, lampy, most na rzece Wierzycy, odnowione elewacje, uruchomienie zegara z kurantem, itp. Dlatego my, pelplinianie, na pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II patrzymy nie tylko z pozycji przeżycia duchowego, ale także od strony praktycznej.

I Bieg Papieski
Dwa tygodnie przed wizytą Papieża w Pelplinie odbyła się wielka impreza promocyjna – Bieg Papieski. 22 maja 1999 roku w Biegu Papieskim wzięło udział około 600 uczestników. Organizatorami tej imprezy byli: Rada Miejska w Pelplinie, Radio „Głos”, MGOKSiR, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum„ oraz Wyższe Seminarium Duchowne. O 12.30 odbył się bieg dziewcząt i chłopców a o 13.30 główny bieg w klasie open z udziałem czołówki Polski. W tej kategorii seniorów laur zwycięstwa zdobył Grzegorz Gajdus wyprzedzając Sławomira Kępińskiego i Wiesława Perszke. Spośród seniorek pierwsza na metę przybiegła Karina Szymańska-Wiśniewska, a za nią Anna Rybicka i Elżbieta Bober. Honorowym starterem był J.E. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Burmistrz przyznał także puchar dla najstarszego zawodnika biegu, którym był Wojciech Drobliński z Gdyni, liczący 70 lat. Przewodniczący Rady Miejskiej ufundował puchar dla najlepszego zawodnika gminy Pelplin, którym okazał się Adam Wiczling z KS „Hydrolek” Pelplin. Na wyróżnienie zasłużył także Janusz Barcik z Gdyni, który – będąc osobą niewidzącą – pokonał 10-kilometrową trasę biegu wraz z pilotem – rowerzystą. Spośród wszystkich uczestników, którzy ukończyli bieg, rozlosowano kolorowy telewizor ufundowany przez Janusza Szczepańskiego i rower górski ufundowany przez „Dziennik Bałtycki”. Bieg Papieski z różnym natężeniem i oprawą organizowany jest do chwili obecnej i upamiętnia datę wizyty Ojca Świętego w naszym mieście.

Wizyta
Pomimo obaw, przy dużym zaangażowaniu Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej, samorządu pelplińskiego i pomocy samorządów diecezji pelplińskiej, na dzień przed wizytą Ojca Świętego wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Miasto zmieniło swoje oblicze estetyczne tak, że nawet rdzenni pelplinianie nie mogli się nadziwić. W pierwszych promieniach słońca budził się wspaniały wiosenny dzień 6 czerwca 1999 roku. Było już wiadomo, że pogoda dopisze. Już po północy zaczęli schodzić się pierwsi pielgrzymi. Główna fala, a raczej rzeka wiernych, podążała na miejsce celebry między godziną 4.00 a 8.00. Przybyło tylu wiernych, ilu się spodziewano, czyli około 250.000. Na polach pod Biskupią Górą zamiast zboża wyrósł plon wiary zasiany przez Ojca Świętego. Czas oczekiwania na przybycie Papieża wypełniony był pieśniami. O godz. 9.45 rozpoczęła się msza św. odprawiona przez Ojca Świętego. Słowa homilii wygłoszone przez Jana Pawła II w czasie mszy św. na zawsze pozostaną w naszych sercach. W południe Papież wraz z wiernymi odmówił modlitwę Anioł Pański, która transmitowana była przez telewizję na cały świat. Atmosfera spotkania w tym dniu była radosna. Każdy przeżywał je indywidualnie.
– Niedziela, 6 czerwca 1999 r. była dla nas dniem niezwykłym. Tego dnia odwiedził Pelplin Papież Jan Paweł II. Było to dla nas wielkie przeżycie, gdyż mogliśmy całą rodziną uczestniczyć we Mszy św. i z bliska zobaczyć Papieża-Polaka. Co innego, gdy przemawiał do nas z Rzymu, a co innego, gdy był wśród nas na Biskupiej Górze. Jego słowa docierały bardziej do naszych serc. Ten dzień na zawsze zostanie w naszej pamięci – Małgorzata.
– Wizyta Papieża w Pelplinie w dniu 6 czerwca 1999 roku była największym wydarzeniem w dziejach naszego miasta. Cieszę się, że dostąpiłam zaszczytu uczestnictwa we mszy św. celebrowanej przez Ojca Świętego oraz, że dane mi jest żyć w czasach, gdy Papieżem był Polak – Irena.

Pomnik u stóp krzyża
6 czerwca 2000 roku w pierwszą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Pelplinie w miejscu, gdzie Papież odprawił mszę św., został odsłonięty pomnik upamiętniający do wydarzenie. Pomnik poświęcili: Prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika wierni udali się do pelplińskiej bazyliki katedralnej, aby wziąć udział w koncelebrowanej mszy św.

Papież honorowym obywatelem Pelplina
W listopadzie 1999 roku Rada Miejska w Pelplinie jednogłośnie nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pelplina. W dniach od 4 do 14 lutego 2000 roku w Rzymie przebywała delegacja pelplińskich radnych reprezentowanych przez Wacława Bruskiego i Eleonorę Owsiak. Wręczyli oni Ojcu Świętemu akt nadania Honorowego Obywatela Miasta Pelplina.

Pomnik Jana Pawła II
Dwa lata trwała dyskusja wśród radnych i przedstawicieli kurii, gdzie powinien stanąć pomnik Papieża upamiętniający jego wizytę w Pelplinie. 6 czerwca 2001 roku, w drugą rocznicę pobytu Ojca Świętego w Pelplinie, odsłonięto i poświęcono pomnik papieski. Wykonany przez rzeźbiarza Jarosława Wójcika z Sierakowic, był ukoronowaniem prac związanych z upamiętnieniem pobytu Ojca Świętego w naszym mieście. Pomnik przedstawia siedzącego Jana Pawła II z książką w ręku. Usytuowano go w ciągu komunikacyjnym między parkiem a aleją Cystersów. Kiedyś stał tam pomnik przedstawiający grupę Izraelitów i Mojżesza zniszczony w czasie okupacji przez Niemców. Pomnik papieski odsłonił i poświęcił biskup pomocniczy Piotr Krupa. W uroczystości, obok zgromadzonych licznie mieszkańców Pelplina, uczestniczyły władze kościelne i samorządowe, a także Maciej Płażyński, marszałek Sejmu RP z małżonką.

Jeszcze jeden akcent papieski
W dniu 19 października odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanego kompleksu szkolnego Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w bazylice katedralnej koncelebrowaną przez ks. bp. J. B. Szlagę. Po mszy św. zaproszeni goście i uczniowie przeszli z bazyliki katedralnej do budynku szkolnego, gdzie nastąpiło poświęcenie tablicy Gimnazjum Jana Pawła II oraz popiersia Patrona szkoły wykonanego przez Andrzeja Kukulę.

Nieprzespana noc
Zaraz po ogłoszeniu śmierci Ojca Świętego ludzie spontanicznie zaczęli się gromadzić wokół papieskiego krzyża i modlić się za ukochanego Papieża. Zniczy u stóp krzyża ciągle przybywało. W następnych dniach, aż do transmisji z pogrzebu Ojca Świętego, ludzie ciągle przychodzili, aby pomodlić się pod krzyżem. Kraj i cały świat pogrążony był w żałobie.

Oddanie hołdu Ojcu Świętemu
W sobotę, 9 kwietnia br., dokładnie o godz. 12.00 w katedrze pelplińskiej zebrały się poczty sztandarowe i wierni z całej diecezji, aby uczestniczyć we mszy św. za Ojca Świętego celebrowanej przez J.E. ks. bp. Jana Bernarda Szlagę. Po mszy św. wierni udali się w procesji na Górę Jana Pawła II, by złożyć wiązanki kwiatów, zapalić znicze i jeszcze raz wspólnie wysłuchać homilii Ojca Świętego wygłoszonej w tym miejscu w dniu 6 czerwca 1999 roku.
Wówczas Papież był w Pelplinie tylko kilka godzin, ale słowa homilii wygłoszone w tym dniu i On sam w naszych sercach pozostanie na zawsze.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003