Dzisiaj jest 28 maja 2020 r.
  Nr 3 (164) Marzec 2005
 Nr 3 (164) Marzec 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznie



W numerze:

Zmarł nestor pelplińskich strażaków
Wiosenne śpiewanie
Najmłodszy na Kociewiu
Marcowy kulig
Wiosenne dyktando


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Szkolny teatr uczy i wychowuje


Któż z nas nie pamięta przeżyć związanych z aktorskim udziałem w teatrze szkolnym w okresie dzieciństwa. Próby, zdobywanie strojów, wszystkie gorączkowe przygotowania przyprawiały o dreszcz emocji. Trema i świadomość, że powodzenie spektaklu zależy również ode mnie. To tu uczyliśmy się, a teraz nasze pociechy uczą się, samodyscypliny, współpracy i wzajemnej pomocy. Realizacja spotkań teatralnych, wystawianie nawet tych krótkich inscenizacji niesie za sobą wiele przeżyć i doświadczeń. Jest to okazja, by zrealizować dziecięcą potrzebę akceptacji. Szkolny teatr, nawet ten malutki, klasowy, pomaga dziecku w poznawaniu samego siebie. A nam, wychowawcom, opiekunom i rodzicom, jakże przyjemnie i radośnie patrzeć na zaangażowanie dzieci, ich radość z faktu „bycia w roli”. Dzięki udziałowi w przedstawieniach uczniowie mają niepowtarzalną okazję wyrażać swoje emocje, a przede wszystkim rozwijać swoje zdolności.
Właśnie dlatego, dla tych wszystkich tak ważnych dla nas powodów, uczniowie ZS nr 1 w Pelplinie „bawią się” w teatr. Tym razem uczniowie kl. II c wczesnej edukacji zintegrowanej przygotowali inscenizację pt. „Zajączek”, mówiącą o dobroci, pomocy, akceptowaniu nas takimi jakimi jesteśmy.
Dnia 8 marca 2005 odbyło się premierowe przedstawienie pierwszej grupy aktorów, a już 11 marca premierowy występ grupy drugiej. W tych dniach nasi mali aktorzy gościli w szkole swoich najbliższych, by to im pierwszym pokazać efekty swojej pracy. Rodzice mogli być dumni ze swoich pociech. Dzieci natomiast były zachwycone. Nawet trema znikła.
Patrząc na dzieci, na to jak grają, na ich uśmiechnięte buzie, coraz mocniej utwierdzam się w tym, że poprzez taką pracę uwrażliwiam je na dobro i piękno. Pomagam odkrywać im ich własne talenty, przełamywać opory i zahamowania oraz kształtować postawę otwartości i kreatywności.

Wiesława Szulkowska
wychowawca kl. II c






Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003