Dzisiaj jest 25 czerwca 2019 r.
  Nr 3 (164) Marzec 2005
 Nr 3 (164) Marzec 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Wiosenne śpiewanie
Wiosenne dyktando
Zmarł nestor pelplińskich strażaków
Marcowy kulig
Najmłodszy na Kociewiu


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Kronika strażacka


W Pelplinie, na drodze do miejscowości Rajkowy, samochód osobowy Alfa Romeo uderzył w drzewo. W wyniku wypadku jedna osoba została ranna. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy przedlekarskiej rannemu kierowcy i przewiezieniu go do przychodni lekarskiej w Pelplinie. W działaniach brał udział zastęp OSP Pelplin.

22 lutego
W Gręblinie doszło do wypadku drogowego samochodu osobowego z busem. Rannych zostało 6 osób. Działania straży polegały na pomocy w ewakuowaniu osób z busa, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięciu z jezdni części karoserii oraz płynów samochodowych. W akcji brały udział zastępy OSP z Pelplina i Gręblina, a także zastęp z KP PSP Tczew.

26 lutego
W Rudnie doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego samochód osobowy VW Golf wjechał do rowu. Działania strażaków z OSP Pelplin polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uprzątnięciu jezdni z rozlanego oleju i wyciągnięciu samochodu z rowu.

28 lutego
Śliska nawierzchnia była przyczyną karambolu, do którego doszło na drodze w Gręblinie. Zderzyło się pięć aut. Działania strażaków z OSP Pelplin polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu rozbitych elementów z jezdni i wyciągnięciu samochodów z rowu.

1 marca
W Rudnie miał miejsce wypadek drogowy z udziałem samochodów osobowych Daewoo Leganabe i Fiata Uno. Teren akcji zabezpieczono. Dwie osoby poszkodowane oraz nieżyjącego, którzy znajdowali się we Fiacie, uwolniono za pomocą hydraulicznego sprzętu ratowniczego. Uprzątnięto jezdnię z porozlewanych płynów eksploatacyjnych i porozbijanych elementów karoserii. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy z OSP Pelplin.
W Rudnie doszło do kolejnego wypadku drogowego. W wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków pogodowych (opady śniegu), czołowo zderzyły się ciężarowa Scania z osobowym Peugeotem. Trzy osoby poszkodowane w tym zdarzeniu zostały odwiezione do szpitala przez karetkę pogotowia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podczas usuwania samochodów z jezdni przez pomoc drogową. W akcji ratowniczej brały udział 2 zastępy OSP Pelplin oraz zastęp OSP Rudno.

2 marca
Na drodze Rudno-Pelplin uległ rozbiciu samochód osobowy Fiat Panda. Jedna osoba została poszkodowana. Działania strażaków OSP Pelplin polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprzątnięciu jezdni.

9 marca
Mercedes Benz i Fiat Seicento uczestniczyły w kolizji na odcinku drogi Pelplin-Wola. Działania strażaków z OSP Pelplin polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyciągnięciu samochodów z rowu.

10 marca
Na odcinku drogi Pelplin-Rudno Pole w wyniku oblodzenia jezdni doszło do zderzenia samochodów osobowych Fiat Ritno i Renault Laguna. Trzy osoby zostały ranne. Działania strażaków OSP Pelplin polegały na zabezpieczeniu zdarzenia, udzieleniu pomocy przedlekarskiej poszkodowanym i uprzątnięciu jezdni.

12 marca
W Bielawkach samochód osobowy Peugeot wjechał do rowu. Działania strażaków OSP Pelplin polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyciągnięciu samochodu z rowu.

W dniach od 16 lutego do 12 marca strażacy OSP Pelplin uczestniczyli w działaniach:
- likwidacji pożaru sadzy z komina w budynku wielorodzinnym przy ul. Mickiewicza (16.02),
- likwidacji plamy rozlanego oleju przy ul. Wybickiego (21.02),
- uprzątnięcia jezdni po wypadku samochodu ciężarowego w Lignowach Szlacheckich (24.02),
- likwidacji sopli lodu zwisających z dachów budynków w Pelplinie przy ul. Kopernika (4.03), Mickiewicza (8.03), i w Bielawkach - DPS (4.03),
- wydobycia z zaspy VW Polo na drodze Pelplin-Rudno (7.03),
- udrożnienia drogi Pelplin-Rudno zablokowanej przez samochód ciężarowy Mercedes TIR (7.03),
- wydobycia z zaspy autobusu szkolnego w Wielkim Garcu i samochodu marki Polonez w Kulicach (7.03),
- wydobycia z zasp samochodów Opel Astra i Mercedes na drodze w Pomyjach (7.03),
- wydobycia z zaspy Mercedesa 207 na drodze do Kulic i piaskarki na drodze Pelplin-Dębina (9.03),
- wydobycia z rowu samochodu transportowego Żuk przy ul. Kościuszki w Pelplinie (10.03),
- wydobycia z rowu samochodu - ładowarki na drodze Gręblin-Rajkowy (10.03),
- wydobycia z zaspy Mercedesa na drodze w Ropuchach (11.03),
- usunięcia uszkodzonych drzew i konarów w Pelplinie przy ul. Stefańskiego, Sportowej, Podgórnej, na cmentarzu parafialnym oraz w Rudnie i Gręblinie.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003