Dzisiaj jest 25 czerwca 2019 r.
  Nr 3 (164) Marzec 2005
 Nr 3 (164) Marzec 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Kiermasz wielkanocny
Wiosenne śpiewanie
Wiosenne dyktando
Najmłodszy na Kociewiu
Zmarł nestor pelplińskich strażaków


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Rozmowa Informatora
Praworządnie i oszczędnie
Rozmowa z Wiesławem Świtałą, członkiem Platformy Obywatelskiej RP

- Jaką funkcję pełni Pan w Kole Platformy Obywatelskiej w Pelplinie?
- Od chwili powołania naszego Koła PO mam zaszczyt pełnić funkcję wiceprzewodniczącego. Przypomnę, że szefuje nam Marek Modrzejewski - osoba dobrze znana nie tylko w Pelplinie. Koło nasze tworzy obecnie dziesięcioosobowe gremium składające się z ludzi mających doświadczenie a co najważniejsze pomysły na przyszłość, m.in. zrównoważenie dysproporcji ekonomiczno-politycznych zauważanych przez społeczeństwo naszego rejonu.
- Siedziba Koła znajduje się w Rajkowach. Czy sympatycy Platformy z gminy Pelplin nie mają problemu z jej odnalezieniem?
- Rzeczywiście, siedziba Koła pelplińskiego mieści się w największej wsi w gminie - Rajkowach, pod numerem 54a. Mieszkańcy naszej gminy potrafią dotrzeć do Rajków i odszukać numer lokalu. Nie stanowi to, moim zdaniem, problemu dla osób przedsiębiorczych, a wręcz wyzwala konieczność zainicjowania swej działalności.
Skorzystam też, za co dziękuję, z możliwości zaistnienia na stronach „Informatora Pelplińskiego” i za Waszym pośrednictwem zapraszam sympatyków PO do bliższego zainteresowania się propozycjami naszej działalności - Rajkowy 54a, tel. 536-31-79.
- Czym Platforma pelplińska chce przyciągnąć ludzi? Jaki program prezentujecie, do kogo jest on adresowany?
- Ogólne zasady programowe PO w kraju znane są zainteresowanym polityką. Obecnie program PO znajduje znaczące poparcie wśród społeczeństwa naszego kraju. Myślę, że podstawą uznania dla idei Platformy jest fakt zauważania problemów natury codziennej, burzących zamierzenia ludzi zajmujących się zarówno sprawami najwyższej rangi (polityka, biznes, ekonomia) jak i tych, którzy borykają się z bezrobociem, biedą i wzajemną nietolerancją. Jeżeli chodzi o konkrety, to zamierzamy kreować pewne idee.
Ideę praworządności - piętnowanie tych, którzy posadzeni na „wysokie stołki” zapominają o godnym reprezentowaniu interesów ludzi, przez których zostali wybrani. Najlepszym przykładem są afery wykryte w ostatnich latach i rozpatrywane przez specjalne komisje parlamentarne, które z jednej strony powinny wskazać winnych, z drugiej jednak wiele nas kosztują, a efekty ich pracy są raczej mierne. Korygować należy wszystkiego rodzaju (od konstytucyjnych począwszy) przepisy nienadążające za zmianami polityczno-ekonomicznymi w Polsce. Co jest niezmiernie istotne.
Ideę oszczędności - która w obecnej sytuacji odgrywać musi priorytetową rolę, abyśmy nadążali za innymi populacjami, gdzie pracowitość i oszczędność stanowią elementy zdobyczy kultury i ekonomi. Ważnym elementem związanym z racjonalnym działaniem jest podejmowanie przemyślanych a tym samym właściwych decyzji na szczeblach samorządowych, mających na uwadze dobro społeczności lokalnej. Tak, ogólnie biorąc, przedstawiłbym program naszego działania.
Do współtworzenia lokalnej polityki zapraszamy tych, którzy myślą podobnie a co najważniejsze, mają skuteczne pomysły i poglądy zmierzające do poprawy życia w Rzeczypospolitej.
\- W ubiegłym roku Platforma Obywatelska prowadziła ogólnopolską kampanię zbierania podpisów pod projektem referendum w sprawie zmiany konstytucji „4 razy tak”. Jakie są dalsze losy tej inicjatywy?
- Znana i popierana inicjatywa PO zakrojona na szeroką skalę w całej Polsce, mająca na celu zmianę konstytucji, zadziwiająco szybko zdobyła założoną przez Platformę liczbę podpisów, które natychmiast przekazano do Sejmu. Obecnie trwają prace związane z rozpatrzeniem propozycji powołania referendum w tej sprawie. Wymaga to czasu, ale nie ukrywam, że wiążemy duże nadzieje z inicjatywą „4 razy tak”.
- W tym roku odbędą się wybory parlamentarne. Czy Platforma Obywatelska ma własnego reprezentanta na listę wyborczą?
- Mimo że nie mamy pewności, w jakim terminie odbędą się wybory parlamentarne, jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Powiatowy Zarząd PO w Tczewie zgłosił naszego reprezentanta na listę wyborczą. Jest nim Marek Modrzejewski, osoba dobrze znana w rejonie. Dołożymy wszelkich starań, aby nasz kandydat zdobył poparcie i mógł reprezentować ziemię pelplińską w Sejmie. Niezmiernie satysfakcjonuje nas fakt, że kandydatem na posła jest członek a zarazem przewodniczący naszego pelplińskiego Koła.
- Dziękuję za rozmowę.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003