Dzisiaj jest 25 czerwca 2019 r.
  Nr 3 (164) Marzec 2005
 Nr 3 (164) Marzec 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Wiosenne dyktando
Wiosenne śpiewanie
Najmłodszy na Kociewiu
Zmarł nestor pelplińskich strażaków
Kiermasz wielkanocny


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Rozmowa Informatora
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców
Rozmowa z nadkomisarzem Jackiem Meyerem, komendantem Komisariatu Policji w Pelplinie

- Jak ocenia Pan miniony rok w pracy Komisariatu Policji w Pelplinie?
- Rok 2004 był bardzo pracowity dla policjantów tutejszego komisariatu. Jednym z naszych głównych celów było i jest nadal zmniejszanie liczby przestępstw najbardziej dokuczliwych dla obywateli, tj.: włamań - 107, kradzieży - 61, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych - 14, bójek i pobić - 7. Statystyki te sukcesywnie zmniejszaliśmy uzyskując w roku 2004 następujące wyniki: włamań - 43, kradzieży - 58, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych - 8, bojówek i pobić - 1. Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców miasta i gminy Pelplin. Chcemy, aby obywatele to zauważyli i czuli się bezpiecznie.
- Od pewnego czasu w Pelplinie działa firma ochroniarska, której zadaniem jest m.in. zapobieganie przestępstwom i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom. Czy funkcjonariusze policji w Pelplinie współpracują z pracownikami firmy „Stolem”?
- Od ubiegłego roku na terenie miasta Pelplin działa agencja ochrony „Stolem”. Stało się tak na mocy decyzji burmistrza Andrzeja Stanucha, który robi wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Agencja ta wspiera nasze działania monitorując miasto w patrolu zmotoryzowanym. W przypadku stwierdzenia wykroczeń lub przestępstw pracownicy agencji informują nas i wówczas my podejmujemy działania.
- Przy okazji kontroli drogowych często dochodzi do ujawnienia wykroczeń nie tylko drogowych, ale także poważniejszych przestępstw. Czy pelplińska policja zanotowała takie przypadki?
- Policjanci tutejszego komisariatu reagują na stwierdzone wykroczenia drogowe. Nie przechodzimy obok nich obojętnie. Jednak zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach, w tym także gminy Pelplin, zajmują się policjanci Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. Jest to ich główne zadanie. Oni częściej niż my dokonują kontroli pojazdów i przy tej okazji ujawniają także przestępstwa. W ostatnich dniach podczas kontroli pojazdów przez policjantów tutejszego komisariatu ujawniono samochód skradziony w Tczewie a przewożący towar pochodzący z włamania do sklepu w Pelplinie. Pozwoliło to na odzyskanie i samochodu, i towaru.
- Jak Pan, jako policjant, ocenia przeprowadzoną modernizację ulicy Mickiewicza w Pelplinie? Czy inwestycja ta poprawiła bezpieczeństwo i usprawniła ruch w mieście?
- Jako mieszkaniec tej gminy mogę powiedzieć, że modernizacja tej ulicy bardzo ją upiększyła. Miło jest popatrzeć na tę ulicę, która stała się wizytówką naszego miasta. Jako policjant patrzący na bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych korzystających z tej ulicy, stwierdzam poprawę jej jakości i bezpieczeństwa.
- W ostatnim czasie w poprawę bezpieczeństwa zaangażował się samorząd gminy. Co, Pana zdaniem, pomogłoby policji w jeszcze skuteczniejszym działaniu?
- Współpraca z samorządem, moim zdaniem, przebiega prawidłowo. Cieszę się z przychylności burmistrza, który zawsze żywo jest zainteresowany naszymi działaniami i wszelkimi przedsięwzięciami podejmowanymi dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Nasze sukcesy zawodowe są dostrzegane i doceniane przez samorządowców. Przykładem tego może być wyróżnienie w ostatnich dniach przez burmistrza trzech policjantów komisariatu za ustalenie sprawców dwóch napadów na sklep w Pelplinie. Myślę, że nasze działania niedługo staną się jeszcze skuteczniejsze za sprawą drugiego radiowozu, który w maju tego roku mamy otrzymać.
- Dziękuję za rozmowę.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003