Dzisiaj jest 06 sierpnia 2020 r.
  Nr 2 (163) Luty 2005
 Nr 2 (163) Luty 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Wręczenie „Mestwinów 2004”
Pelpliniacy na Małysza
„Germanówka” 2005
„Rożental, czas i my”


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Pływanie - umiejętność niezbędna


Już słynny grecki filozof Platon mawiał, że: „kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować”.
A my młodzi i ambitni przestróg słuchamy i nauki pływania tak samo jak czytania chętnie pobieramy!
Pomysł wyjazdów na basen połączony z nauką pływania dla dzieci w nauczaniu zintegrowanym zrodził się w naszej szkole pod koniec września 2004 r. Jego inicjatorem jest Wiesława Szulkowska, wychowawczyni klasy II c. I tak od miesiąca października w Zespole Szkół nr 1 w Pelplinie nauka pływania odbywa się systematycznie.
Trzydziestoosobowa grupa, nie bacząc na pogodę, wraz ze swoimi opiekunami: Anią Sak, Julitą Solecką, Aleksandrą Zielińską i Wiesławą Szulkowską w każdy wtorek o godzinie 16 wyrusza w kierunku Starogardu, by wraz z panią instruktor uczyć się pływać, nabywać coraz lepszych umiejętności ruchowych i korygować postawę własnego ciała. Pływanie przecież, oprócz niezaprzeczalnych walorów rekreacyjnych, ma szczególne znaczenie w profilaktyce wad postawy dzieci, wzmacnia gorset mięśniowy kręgosłupa, rozciąga przykurczone mięśnie i powiększa pojemność oddechową płuc. Odgrywa także niebagatelną rolę w budowaniu więzi emocjonalnych oraz w istotny sposób wpływa pobudzająco na tempo i jakość rozwoju fizycznego, i psychicznego. I co najważniejsze, pływanie jest uznawane za najzdrowszy ze wszystkich sportów. A my przecież chcemy być piękni, a przede wszystkim zdrowi, niezależnie od wieku. Jest to bardzo ciężka praca, ale my już wiemy, że warto!


Autor: Wiesława SzulkowskaPelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003