Dzisiaj jest 18 kwietnia 2021 r.
  Nr 2 (163) Luty 2005
 Nr 2 (163) Luty 2005  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Historia Związku Wałowego Niziny Walichnowskiej
Pływanie - umiejętność niezbędna
Pelpliniacy na Małysza
Kiedy poezja staje się pasją


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


X POMORSKI KONKURS POETYCKI IM. KS. JANUSZA ST. PASIERBA
Poeta umarł, a więc żyć zaczyna


W dniach 17 i 18 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie obył się X Pomorski Konkurs Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba. W jubileuszowym konkursie brała udział rekordowa liczba 252 uczestników z 61 szkół, startujących w pięciu kategoriach.
Obchody tegorocznego święta ks. Pasierba rozpoczęły się w czwartek, 17 lutego, warsztatami teatralnymi dla uczestników konkursu. Warsztaty te przeprowadził aktor Teatru Wybrzeże, Jerzy Kiszkis.
Kolejnym etapem uroczystości był wieczór autorski, w czasie którego odbyło się spotkanie z poetą, ks. Franciszkiem Kameckim. Przed salą kominkową przy kościele Bożego Ciała w Pelplinie zebrały się tłumy gości oczekujących na rozpoczęcie rozważań ks. Kameckiego. Rozmowę z poetą przeprowadził Bogdan Wiśniewski, który zasypywał księdza ogromem pytań. Kapłan ujął publiczność nie tylko pięknem swojej poezji, ale także poczuciem humoru i znajomością twórczości ks. Pasierba. W rozmowie z nami przyznał, że ulubionym przez niego wierszem Pasierba są „Stare kobiety w kościele”, a największą zasługą tego poety było dostrzeżenie człowieka nie tylko w literaturze, ale też w malarstwie. Jeden ze swych utworów pt. „Ikona Rublowa” ks. F. Kamecki zadedykował więc właśnie temu wybitnemu twórcy.
Kolejny dzień uroczystości rozpoczął się o godz. 9 równoległymi eliminacjami w dwóch kategoriach. W pelplińskim ośrodku kultury odbyły się prezentacje uczestników konkursu w kategorii poezji śpiewanej i programów poetycko-muzycznych. Po ich wysłuchaniu jury w składzie: Krystyna Dettlaff-Czocher, Elżbieta Goetel oraz Roman Landowski udało się na narady. Natomiast w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbywały się w tym czasie (równolegle w dwóch salach) przesłuchania recytatorów. Spośród 65 uczestników recytacji komisja (w składzie: Jerzy Kiszkis, Paweł Dzianisz, Roman Żygowski, Maria Wilczek, Anna Mazurek i ks. Franciszek Kamecki) wyłoniła 21 miłośników i interpretatorów twórczości ks. Pasierba, którzy zaprezentowali się podczas finału.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również wystawa pt. „Pasierbowa Europa Ducha”, która została sprowadzona do Pelplina aż z Warszawy, a otwarta została właśnie w dniu konkursu o godzinie 14.15. Jej organizatorami byli: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Fundacja im. ks. J. St. Pasierba. Na wystawie zostały ukazane fotografie obrazujące wydarzenia z życia tegoż wybitnego poety, a także utwory ks. Pasierba oraz wypowiedzi przyjaciół na jego temat. Wyższe Seminarium Duchowne wzbogaciło dodatkowo wystawę o zbiory poezji i prozy jego autorstwa. Wystawa będzie gościła w krużgankach pelplińskiej katedry do końca marca.
O godz. 15.15 rozpoczął się finał X Pomorskiego Konkursu Poetyckiego. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie oficjalnie przywitał gości, a przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Bogdan Wiśniewski, przedstawił historię konkursu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Jan Kulas, który reprezentował marszałka pomorskiego, Jana Kozłowskiego, Andrzej Stanuch - burmistrz Pelplina, Marek Modrzejewski - starosta tczewski, ks. Antoni Bączkowski - rektor WSD, Patryk Demski, który reprezentował posła na Sejm Andrzeja Lissa, Maria Wilczek - prezes Fundacji im. ks. J. St. Pasierba, Tadeusz Serocki - wicedyrektor Wydawnictwa „Bernardinum”, Elżbieta Zając - dyrektor Banku Spółdzielczego w Pelplinie.
Nastąpił moment, na który wszyscy z niecierpliwością czekali - finał X Pomorskiego Konkursu Recytatorskiego (który w tym roku trwał po raz pierwszy aż dwa dni). Najpierw zaprezentowało się 21 finalistów recytacji. Po wysłuchaniu wszystkich jury w składzie: Jerzy Kiszkis (przewodniczący), Elżbieta Goetel, Maria Wilczek, Paweł Dzianisz oraz ks. Franciszek Kamecki, udało się na narady. W tak zwanym międzyczasie zostały ogłoszone wyniki w pozostałych kategoriach: programy poetycko-muzyczne, poezja śpiewana, eseje i juwenilia poetyckie. Decyzją jury w pierwszej z wymienionych kategorii nagrodzono: I miejsce - Zespół Szkół Muzycznych z Białegostoku; II miejsce - Zespół Szkół nr 1 z Władysławowa; III miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych z Tczewa. W kategorii poezji śpiewanej I miejsce przyznano Ninie Ciecholewskiej; II - Magdalenie Awsiukiewicz, zaś III miejsce - Małgorzacie Kaim. Za juwenilia poetyckie I nagrody nie przyznano. II miejsce zajęła Monika Krecz - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Lęborka, zaś III - Anna Polasiuk z tej samej szkoły. Wśród najlepszych eseistów znaleźli się: I miejsce (równorzędnie) Marta Piechowicz - Zespół Szkół Agrobiznesu ze Słupska oraz Krzysztof Kranicki - Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie; II miejsce Ewelina Kisa - Liceum Ogólnokształcące z Władysławowa, natomiast III miejsce zajęła Marta Bonik - III Liceum Ogólnokształcące z Gdyni. Następnie odbył się występ wyżej wymienionych laureatów w kategoriach muzycznych oraz krótki koncert zespołów „Poetica music” ze Starogardu Gdańskiego, a także Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Ponadto Ryszard Rogaczewski, przedstawiciel Wydawnictwa „Bernardinum”, zapoznał zebranych z książką „Poetyckie spotkania z księdzem Januszem St. Pasierbem” autorstwa Bogdana Wiśniewskiego, która zawiera m.in. historię konkursu, ale także nigdzie niepublikowany dotąd wywiad z ks. Pasierbem.
Publiczność jednak wciąż nie mogła się doczekać wyników w kategorii, która istnieje od początku trwania konkursu. O godz. 18.30 ciekawość widzów została zaspokojona. Ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w kategorii recytacji. Werdykt jury był następujący: I miejsce - Dorota Dettlaff, Zespół Szkół nr 1 z Władysławowa („Anioł Zmartwychwstania”); II miejsce (równorzędnie) - Beata Ciemińska, Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych z Bytowa („Stare kobiety w kościele”) oraz Magdalena Jędrzejczyk - Zespół Szkół nr 1 z Lęborka („Dyptyk z centurionem”); III miejsce (równorzędnie) - Magdalena Bigus, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Kartuz („Panie”) oraz Magdalena Borowiecka, Zespól Szkół Muzycznych z Białegostoku („Czekanie na zachód”).
Tegoroczny jubileuszowy, X Konkurs Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba zakończył się około godz. 19.30. Uczestnicy byli zadowoleni z organizacji i zapowiedzieli, że przyjadą za rok. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała redakcja dwumiesięcznika „Postscriptum”
przy Liceum Ogólnokształcącym im. ks. J. St. Pasierba
w Pelplinie


Wywiad z Dorotą Dettlaff, laureatką konkursu recytatorskiego

- Który raz brałaś udział w Pomorskim Konkursie Poetyckim?
- Pierwszy raz, więc dlatego jestem w takim szoku i nie mogę dojść do siebie. Po prostu nie mogę uwierzyć w to, że to ja wygrałam. To jest coś niesamowitego. Jeszcze teraz cała się trzęsę i łzy mi napływają do oczu. Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się tego, że wygram i jestem naprawdę bardzo, ale to bardzo zaskoczona!
- Jak długo się przygotowywałaś do tego konkursu?
- Przygotowywałam się około miesiąca, ćwicząc każdego dnia. Dzień w dzień uczenia się tekstu na pamięć i ćwiczenia dykcji, intonacji i mimiki. Wydaje mi się, że to długo.
- Jak oceniasz organizację tego konkursu?
- Uważam że organizacja była naprawdę świetna. Nie mam nic do zarzucenia. Jestem tutaj pierwszy raz i bardzo mi się spodobało. Wszystko było zapięte na ostatni guzik, a nawet jeśli nie, to tego nie odczułam.
- Czy zamierzasz startować w przyszłorocznym konkursie?
- Tak! Teraz wiem, że warto i chęć powtórzenia dzisiejszego zwycięstwa jest dla mnie motywacją. Chciałabym za rok obronić to pierwsze miejsce.
- Dziękujemy za rozmowę, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wywiad przeprowadziły: Dorota Lewandowska i Marta Kitzermann („Postscriptum”)


Wywiad z przewodniczącym jury, Jerzym Kiszkisem

- Jaki poziom reprezentowali uczestnicy konkursu? Czy trudno było wyłonić laureata?
- Trochę niezręcznie jest mi o tym mówić, gdyż obrady jury pozostają tajemnicą. Mogę powiedzieć tylko, że ten wybór nie był łatwy. W tym roku wahaliśmy się nad wyborem pierwszych miejsc. Jednak rozstrzygnęliśmy ten dylemat głosowaniem. Wydaje mi się, że w ubiegłych latach było łatwiej z wyborem - jest to moje osobiste zdanie, w każdym bądź razie poziom reprezentantów poezji śpiewanej był znakomity. Żałuję, że osobiście ich nie wysłuchałem.
- Co Pan sądzi o przedstawionych utworach?
- Widać, że co roku są takie utwory, które przewijają się przez lata, np. „Stare kobiety w kościele”. Znalazły się również inne wiersze, które zwróciły uwagę jurorów. Rzadkością okazał się utwór „Rozmowa o Franciszku”, zaprezentowany m.in. przez Natalię Dahlke. Zaskoczeniem dla nas była także jedyna proza. Więc podjęcie decyzji wymagało wnikliwej analizy. Czy można to samo kryterium zastosować do siedmiominutowej prozy, a utworu piętnastosekundowego? Przyznacie, że wkład pracy jest nierównomierny. Z drugiej strony, wartość krótszego wiersza może być ciekawiej przedstawiona, aniżeli dłuższe utwory.
- Co Pan sadzi o konkursie? Czy nasuwają się jakieś refleksje?
- O konkursie sądzę jak najlepiej. Wymieniając poglądy z kolegami, stwierdziliśmy, że ks. Janusz St. Pasierb, patrząc na całą uroczystość „z góry”, może być dumny, gdyż sytuacja poety jest bardzo wyjątkowa. Pomimo śmierci, twórczość jego jest nadal ceniona i wartościowa. Zacytuję słowa ks. Pasierba: „Poeta umarł, a więc żyć zaczyna”. Pasierb żyje wśród nas pełnym życiem i, mimo upływu lat, jego dzieła są nadal inspiracją dla wielu ludzi, co świadczy o nieśmiertelności i niepowtarzalności jego twórczości.
- Dziękujemy za rozmowę.
Wywiad przeprowadzili: K. Nowicka, B. Reich, M. Baran, J. Bielińska („Postscripum”)

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003