Dzisiaj jest 17 stycznia 2019 r.
  Nr 9 (146) Wrzesień 2003
 Nr 9 (146) Wrzesień 2003  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Kociewskie korzenie rodziny Klaassenów


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


SOŁECTWO LIGNOWY SZLACHECKIE
WSPÓLNIE NAPRZECIW PROBLEMOM


W Lignowach Szlacheckich bardzo trudno jest przejść z jednej strony drogi na drugą . Od lat „jedynka” ,która dzieli wieś jest utrapieniem dla miejscowych. Co parę dni dochodzi tutaj do wypadków , tragicznych zdarzeń i kolizji. Jednak ludzie zdążyli się przyzwyczaić do takich sytuacji i częstego widoku straży i policji.
Sołtysem wsi przy tej ruchliwej drodze jest Stanisław Gierszewski od lat angażujący się w działalność społeczną. Wybrany w 200 roku , zdążył już dobrze zasłużyć się lignowskiej społeczności. Ostatnio cieszy go fakt , że w planach budżetu gminy Pelplin ujęta jest droga Lignowy – Osiedle Lindałowo na Nizinie Walichnowskiej. W trakcie realizacji jest dokumentacja a prace rozpoczną się w przyszłym roku . Wykonany zostanie odcinek drogi o około 3 km , z tego kilometr pokryty zostanie asfaltem, a 2 km utwardzone będzie płytami betonowymi. Natomiast ciągle odkładana jest przez powiat sprawa nowej nawierzchni drogi prowadzącej w stronę Walichnów , a która podlega pod starostwo w Tczewie.
Uciążliwym problemem dla kilku rolników z Lignów stało się zaopatrzenie w wodę. Są to gospodarstwa położone na tzw. Górkach i na Nizinie Walichnowskiej. Brakuje im wody a sytuację tę rozwiązało by podłączenie do wodociągu wiejskiego. Również dużo emocji wśród mieszkańców sołectwa budzi sprawa umowy zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków zawartej z „Pelkomem”. Zainteresowani zgłaszający się do sołtysa Gierszewskiego chcą by zwołać w tej sprawie zebranie wiejskie. Dzięki takim zebraniom , w których najczęściej uczestniczą również władze samorządowe gminy , rozwiązano już wiele spraw w sołectwie. Ostatnio to właśnie przy pomocy burmistrza Pelplina pana Andrzeja Stanucha udało się wprawić nowe okna w świetlicy wiejskiej. Sołtys ma nadzieję , że z pomocą Urzędu Gminy i Miasta w Pelplinie postępować będzie modernizacja świetlicy , liczy szczególnie na wsparcie przy położeniu nowej podłogi. Większość prac przy tym obiekcie mieszkańcy Lignów wykonali własnymi rękoma . Świetlica wymaga jeszcze wielu prac remontowych , na które jednak brakuje pieniędzy . Fundusze Rady Sołeckiej są niewielkie (2400 zł) i przeznacza się je na prace poprawiające estetykę wsi i na wsparcie klubu sportowego. Potrzebni są sponsorzy a tych w Lignowach nie ma wielu. Brak tu drobnego przemysłu , który dałby zarazem szansę pracy mieszkańcom wsi.
Miejscowa młodzież nie odczuwa skutków dalszego położenia wsi od miasta i stara się sama organizować zajęcia w wolnym czasie. Latem jest to boisko , gdzie gra się w piłkę nożną. Jesienią i zimą sposobem na nudę jest gra w tenisa stołowego w świetlicy wiejskiej i gdzie również młodzież bawi się na dyskotekach i uroczystościach urodzinowych. Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się mecze piłki nożnej rozgrywane przez drużyny klubu KPN Lignowy. Dla jego działalności nie szczędzą wysiłku i zaangażowania członkowie klubu: Janusz Bielecki – prezes ,Piotr Gierszrwski – trener drużyny seniorów , Eugieniusz Niemiec –opiekun zespołu orlików , Radosław Śledź – opiekun druZyny trampkarzy , Zbigniew Szwonek – gospodarz klubu.
Pomocą zarówno Radzie Sołeckiej jak i m.in. klubowi sportowemu służy wybrana w ubiegłorocznych październikowych wyborach samorządowych radna Rady Miejskiej w Pelplinie Jolanta Szczepańska. Jest osobą bardzo aktywną, mocno angażującą się w sprawy sołectwa . Ostatnio prowadząc imprezy sportowe na festynie , który odbył się w Lignowach w ramach parafialnych dożynek.
W gminie Pelplin bardzo ożywiła się działalność kół gospodyń. KGW z naszej gminy należą do najbardziej prężnych kół działających w powiecie tczewskim. Sukcesy te sprawiły , że również panie z Lignów mają zamiar założyć kołogospodyń we wsi.
Mieszkańcy sołectwa coraz lepiej dbają o swoje obejścia. Każdy stara się by mieć zadbany i ukwiecony przydomowy ogród. Są również zgłoszenia do konkursu gminnego „Piękna wieś”. Poza tym sołtys Gierszewski dba o wygląd wsi zlecając systematyczne wykaszanie traw.

Autor: .Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003