Dzisiaj jest 28 maja 2020 r.
  Nr 3 (152) Marzec 2004
 Nr 3 (152) Marzec 2004  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

I powiatowy konkurs ortograficzny
Najlepsze gospodynie z Kociewia i Kaszub


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Listy z przeszłości


Kochana Wikcia i Władzia!

Aż dwie od razu to chyba trochę za wiele, ale niech już tak będzie, lepiej dwie, aniżeli żadna. – Wszystko otrzymałem i odebrałem, za co serdecznie dziękuję. Najpierw za pieniądze, bo te najpierw nadeszły bez wszelkiego dopisku, tak że nie wiedziałem, za co. Widać mata za wiele pieniundzów, musita wiedzieć, że za śp. Halinę w każdej mszy św. wspominam. Zresztą – mnie wojna zepsuła i nauczyła brać wszystko, co dają. Wobec tego – Bóg zapłać, alleluja!
Za życzenia również dziękuję i z mej strony zasyłam najszczersze Wesołego Alleluja i najrzetelniejsze “Smacznego”, byle dużo i dobrego!
Pytaliście się, jak jesteśmy krewni. Oto uważajta dokumentnie

I żona II żona
Gawrzyjałówna Behrendt Szołówna
Józef Behrendt Paulina zam. Tollik
Amanda zam. Specht Paweł Tollik
Maria zam. Dąbrowska Wiktoria Tollik
X. Franciszek D.

Dużo wesołości i serdeczności w święta!
Serdecznie Was pozdrawia
Franek


Lipno, dnia 31.12. 1941
Kochana Wikcia!
Miła moja Ciotuchno!


Z Brodnicy dowiedziałem się o Was i Brodnica monitowała mnie, bym nareszcie do Was napisał. Nic Wam ciekawego nie opowiem, bo niedługie są moje przeżycia. W listopadzie 1939 r. opuściłem moją placówkę i pociągnąłem na wioskę do jednego z mych braci, a od 1 grudnia 1941 przeniosłem się do drugiego brata w Lipnie, gdzie otrzymałem posadę jako büroangerstellter. Jakoś Bóg łaskawy moją najbliższą rodzinę oszczędził, bo oprócz mego szwagra, który zmarł w Dachau, i najstarszego brata, który znajduje się w Oflagu, wszyscy są na swoich śmieciach. Matka moja mieszka nadal w Lubawie, chociaż swoje mieszkanie zamienić musiała. Słyszałem, że Waszą rodzinę okropny los spotkał. Proszę, napisz mi. Kazimierz B.?!, a o Kasprowiczu krążą rozmaite wieści, człowiek już nie wie, w czem prawda. Co porabia Halina B.? A matka Twoja, gdzie jest? O wszystkim i o wszystkich napisz.
W tym Nowym Roku życzę Wam Wszystkim błogosławieństwa Dzieciny Bożej, dużo cierpliwości i wytrwałości oraz szczęśliwego i wesołego zobaczenia się na starych śmieciach. Serdecznie Was Wszystkich pozdrawia i ściska
Franek.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003