Dzisiaj jest 05 lipca 2020 r.
  Nr 3 (152) Marzec 2004
 Nr 3 (152) Marzec 2004  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

I powiatowy konkurs ortograficzny
Najlepsze gospodynie z Kociewia i Kaszub


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Ciągniki i maszyny rolnicze z MIRKO


Mirosław Nagórski, właściciel firmy MIRKO, już po ukończeniu szkoły średniej podjął decyzję prowadzenia własnej firmy. Był to zakład usługowy. Niestety, zła lokalizacja i czynniki ekonomiczne zmusiły go do rezygnacji z tego przedsięwzięcia. W 1997 roku rozpoczął pracę jako przedstawiciel handlowy w AGROMIE Gdańsk oddział Pelplin. Działalność w branży zaopatrującej rolnictwo sprawiała mu dużą satysfakcję.
Wywodził się ze środowiska wiejskiego, więc znał jego potrzeby i problemy. Kiedy nastąpiła „wielka” prywatyzacja AGROMY, firma popadła w długi i straciła zaufanie wśród dostawców. Okazało się, że inwestor strategiczny nie wywiązał się z wcześniejszych obietnic inwestycyjnych. Pan Mirosław dostał wypowiedzenie pracy i stał się bezrobotnym.
– Nie załamałem się – wspomina. – Sytuacja ta zmobilizowała mnie do otwarcia własnej firmy. Przydatne okazały się wcześniejsze kontakty z producentami maszyn i ciągników rolniczych. Początki nie były łatwe, gdyż musiałem zapracować na ponowne zaufanie, które wcześniej zostało zachwiane i to nie z mojej winy.
W ten oto sposób powstała Firma Usługowa Transportowo-Handlowa MIRKO z siedzibą w Pelplinie, ul. Strzelnica 3 (baza GS).
– Prowadzę działalność od marca 2002 roku. Jest to firma jednoosobowa, jednak zamierzam w niedalekiej przyszłości zatrudnić pracownika.
M. Nagórski współpracuje z wieloma producentami maszyn rolniczych takimi, jak: UNIA Grudziądz, Famarol Słupsk, POM Żukowo, Agromet Brzeg, KRUKOWIAK, SPIMA Lublin. Ponadto oferuje ciągniki firmy ZETOR Polska. Obsługuje zarówno rolników z terenu gminy Pelplin jak również dociera do odbiorców z innych gmin i powiatów. O nowościach na rynku maszyn rolniczych pan Mirosław dowiaduje się ze spotkań z producentami oraz z uczestnictwa w Targach Rolniczych.
Obecna sytuacja gospodarcza kraju nie sprzyja rolnictwu, odbija się również na handlu. Zdaniem właściciela firmy MIRKO, szansą dla polskiego rolnictwa jest Unia Europejska. Niektóre gospodarstwa już skorzystały z pomocy funduszu SAPARD. Oczywiście, nie było to łatwe, jednak ci rolnicy, którzy skorzystali z tej pomocy, mówią, że było warto.
– Moje plany na przyszłość – mówi pan Mirosław – są uzależnione od możliwości małych przedsiębiorstw po wejściu do Unii Europejskiej. Planuję zmienić lokalizację i rozwinąć swoją działalność. Czasy są takie, że nie można sobie pozwolić na siedzenie z założonymi rękami i czekanie na klienta. Trzeba dotrzeć do rolnika, poznać jego potrzeby, pomóc przy zakupie doradztwem i serwisem – zaznacza pan Nagórski.

Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003