Dzisiaj jest 17 stycznia 2019 r.
  Nr 9 (146) Wrzesień 2003
 Nr 9 (146) Wrzesień 2003  Informator > Czytaj artykuł  Zobacz koniecznieW numerze:

Kociewskie korzenie rodziny Klaassenów


Wydawca:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

Adres redakcji:
ul. Sambora 5a
83-130 Pelplin

tel. 58 536 33 43
kom. 609 929 809

e-mail:
biblioteka@pelplin.pl, informator@pelplin.pl


Gminne dożynki 2003


W dniu 7 września w Gręblinie odbyły się gminne dożynki. Gminne święto plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym w Wielkim Garcu. W czasie mszy św. proboszcz, ks. dr Wojciech Gruba poświęcił wieńce dożynkowe. Mszę św. uświetnił koncert chóru i kwartetu smyczkowego Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Po mszy św. korowód dożynkowy udał się do Gręblina, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe. Oficjalnych gości oraz wszystkich uczestniczących w uroczystości powitał burmistrz gminy i miasta Andrzej Stanuch dziękując jednocześnie wszystkim rolnikom za ich trud włożony w zbiór tegorocznych plonów. Za ciężką pracę rolnikom podziękował także starosta tczewski Marek Modrzejewski.
– Dożynki w tradycji polskiej związane są z uroczystością zakończenia zbioru zbóż – powiedział obecny na uroczystości dożynkowej poseł na Sejm RP Andrzej Liss. – Kulminacją tej uroczystości jest wręczenie gospodarzowi wieńca ze zbóż, który symbolizuje roczny plon. Z plonu tegorocznego piecze się chleb, który wraz z solą przekazany został na ręce gospodarza. Sól charakteryzuje ciężką, w pocie czoła wykonywaną pracę, która ma zapewnić godną egzystencję ludzi do następnych zbiorów. Chleb jest owocem tej pracy. Gospodarz przyjmujący chleb i sól, przyjmuje wysiłek ciężkiej pracy rolnika i zobowiązanie uczciwego podziału tego chleba pomiędzy tych, którzy go stworzyli. Z tego miejsca jako poseł Ziemi Pomorskiej zwracam się do władz samorządowych i państwowych z prośbą, aby dzieląc chleb mieli przed oczyma ciężką pracę uczciwych ludzi.
W programie uroczystości dożynkowych było wiele atrakcji artystycznych takich, jak: występ orkiestry dętej z Starogardu Gdańskiego, występ kapeli góralskiej „Jontki”, „Modraków” z Pelplina oraz kapeli „Jantos”. Odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Najciekawszy okazał się wieniec z Międzyłęża.
Podczas turnieju rywalizowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Pelplin. Uroczystości zakończyły się zabawą ludową.

Autor: .Pelplin Miasto z duszą
Biblioteka Pelplin
 Informator Pelpliński - [ Czytaj ] [ Archiwum ] [ Kontakt ] - R-net 2003